2010 Results - August

CPT in action

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

30 August - Thames Turbo Sprint Triathlon
426m  /  21k  /  5k

Winner - 58:03
357 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
29

08:45

36:32 21:20 1:06:37 Selwyn Smith Selwyn
53 08:58 37:55 23:29 1:10:22 Neil Barnes Neil

28 August - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 17:52
52 finishers

Pos Time Name  
3 19:10 (PB) Selwyn Smith Selwyn
7 20:32 (PB) Voy Kozielski Voy
11 21:26 Neil Barnes Neil
13 21:56 (PB) Scott Wise Scott
21 23:27 (PB) Glyn Tully Glyn
23 23:57 Bruce Ayers Bruce

28 August - Bromley 5k parkrun

Winner - 16:05
146 finishers

Pos Time Name  
75 25:53 Rachel Vignoli Rachel

25 August - 220 Evening Series race 4
750m / 20k / 5k

Winner - 1:02:34
254 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
38 13:50 33:06 23:05 1:11:43 Richard Lewey Richard
64 12:41 36:40 24:26 1:15:18 Cathy Cooke Cathy
160 16:19 39:53 25:59 1:24:50 Paul Morrissey Paul

22 August - Bexhill Sprint Triathlon
500m / 25k / 5k

Winner - 1:04:49
200 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
114 13:47 52:23 24:57 1:33:29 Andrea Sullivan Andrea
126 13:18 52:34 27:49 1:35:53 Nigel Bailey Nigel
141 15:31 54:58 25:08 1:39:17 John Sullivan John

21 August - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 18:45
51 finishers

Pos Time Name  
3 20:03 Selwyn Smith Selwyn
6 21:06 Haydn Whitmore Haydn
7 21:22 Voy Kozielski Voy
13 21:46 Grant Georgiades Grant
17 21:58 Suse Fairfax Suse
28 23:36 (PB) Bruce Ayers Bruce
32 24:51 Tom Sawyer Tom
39 27:06 Karen Ayers Karen

21 August - Big South Swim

3.8m
Winner - 47:20
92 finishers

Pos Time Name  
20 57:17 Lauren Whitmore Lauren

1.5m
Winner - 18:29
93 finishers

Pos Time Name  
20 23:39
(PB)
Roy McGregor Roy

21 August - Orca Sprint Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:04:08
129 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
4

11:53

34:57 19:09 1:07:33 Victor Thompson Victor

18 August - Triathletes World Mid Week Sprint Triathlon Race 4
750m / 20k / 5k

Winner - 58:04
71 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
40 18:10 39:00 21:40 1:20:19 Emanuele Vignoli Emanuele

15 August - Bedford Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 1:56:16
513 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
137 25:31 1:11:43 40:21 2:19:32 (PB) Selwyn Smith Selwyn
349 28:18 1:19:44 48:48

2:39:51
(PB)

Kirsten Smith Kirsten
DNF 27:32 1:04:05     Rob Parry Rob

15 August - Macclesfield Sprint Triathlon
400m / 24.9k / 7.3k

Winner - 1:12:05
211 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
19 07:18 43:31 32:27 1:24:28
(2nd M40-44)
Mitch Cooke Mitch
38 06:36 46:18 34:44 1:28:55
(1st F35-39)
Cathy Cooke Cathy

14 August - South Coast Triathlon
1500m / 40k / 10k

Female winner - 2:25:01
27 female finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
2 24:10

1:15:11

50:08 2:29:29 Lauren Whitmore Lauren

14 August - West Cornwall Sprint Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:01:23
168 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
130 18:13 40:23 28:35 1:30:10 Sally Kidson Sally

14 August - Clash of the Tritons Aquathlon
500m / 5k

Winner - 21:47
188 finishers

Pos Swim Run Time Name  
18 07:55 17:28 25:24
Greg Lewis
(2nd M-Vet)
Greg
23 08:07 17:29 25:38 Rob Parry Rob
26 08:13 17:51 26:06 (PB) Mark Thomas Mark
27 08:45 17:22 26:08 Keith Brewster Keith
33 08:30 18:25 26:57 Selwyn Smith Selwyn
43 07:47 20:07 27:56 Katie Crowe
(3rd Female)
Katie
55 09:17 19:36 28:55 Haydn Whitmore
(3rd MS-Vet)
haydn
59 08:32 20:35 29:09 (PB) Suse Fairfax Suse
66 09:20 19:50 29:36 Grant Georgiades Grant
73 09:55 20:26 30:22 Chris FitzGerald Chris
107 10:21 22:08 32:30 Dave Crockwell Dave
113 10:31 22:31 33:04 (PB) Bruce Ayers Bruce
118 10:17 21:43 33:20 Lisa Collins Lisa
140 11:10 23:31 34:42 (PB) Ruki Sidhwa Ruki
141 10:23 24:22 34:47 Rachel Vignoli Rachel
148 10:17 24:41 34:59 (PB) Audrey Livingston Audrey
150 09:45 25:24 35:10 Tom Sawyer Tom
151 10:11 25:00 35:12 Karen Ayers Karen
167 11:18 26:20 37:40 Sara Hoolahan Sara

14 August - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 19:12 (James Allan, CPT junior)
32 finishers

Pos Time Name  
11 21:55 Alan Siu Alan

12 August - Le Tranche Sur Mer Aquathlon
300m / 5k

Winner - 25:20
141 finishers

Pos Time Name  
63 34:05 Louise Wells Louise
77 35:10 Steve Wells Steve

8 August - London Triathlon

1500m / 38k-40k / 10k

Pos Swim Bike Run Time Name
19/164
Sub2:30
27:29 0:59:10 0:43:43 2:15:02 Rob
Parry
2/187
M45-49
25:10 1:01:26 0:44:06 2:15:11 Mark
Thomas
22/1176
M-Open
25:23 1:04:55 0:44:46 2:19:57 Niko
Lutener
70/164
Sub2:30
27:48 1:04:42 0:45:01 2:22:57 Richard
Lewey
12/331
M40-44
25:57 1:06:24 0:46:08 2:24:54 Robert
Jenkins
111/482
M30-34
26:57 1:10:32 0:49:37 2:34:28 Sam
Blackie
239/1176
MOpen
31:14 1:05:02 0:53:29 2:34:49 Grant
Georgiades
10/70
M50-54
29:17 1:07:50 0:51:30 2:35:12 Chris
FitzGerald
135/482
M30-34
33:24 1:05:20 0:50:13 2:35:51 Ben
Leedham
10/133
F35-39
27:38 1:08:20 0:55:18 2:36:18 Sara
Vincent
162/482
M30-34
34:12 1:10:23 0:47:37 2:37:43 Scott
Wise
19/133
F25-29
28:16 1:19:12 0:48:04 2:41:56 Sheryl
Clark
470/1176
M-Open
28:24 1:07:17 1:02:32 2:43:47 Neil
Barnes
85/411
MixedO
27:23 1:17:53 0:54:00 2:45:21 Andrea
Sullivan
287/482
M30-34
29:33 1:15:44 0:56:11 2:48:49 Roger
Milbourn
158/411
MixedO
36:21 1:14:26 0:55:28 2:54:18 Laura
Boyd
784/1176
M-Open
31:25 1:15:42 1:00:53 2:56:15 Alex
Dolley
240/331
M40-44
31:20 1:11:30 1:05:19 2:57:29 Peter
Campion
65/133
F25-29
37:58 1:16:53 0:56:45 3:03:43 Lisa
Collins
39/40
F40-44
46:06 1:29:11 1:11:10 3:37:10 Janette
Cross

Super Sprint Male
400m / 13.2k / 2.9k
Winner - 41:45
94 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
1 08:45 31:07 10:39 41:45 Ross Calder Ross

8 August - Barton Marina Standard Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 2:00:48
79 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
51 28:46 1:21:38 52:16 2:45:47 Emma Snowdon
(1st AG)
Emma

8 August - Salisbury 54321 Trails Marathon

Winner - 3:09:36
178 finishers

Pos Time Name  
17 3:49:20 Hans Geberbauer Hans

7 August - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 16:49
41 finishers

Pos Time Name  
3 19:48 (PB) Selwyn Smith Selwyn
5 20:12 Hans Geberbauer Hans
16 22:53 Dave Crockwell Dave
20 23:29 Glyn Tully Glyn
24 24:42 Tom Sawyer Tom
25 24:42 Kirsten Smith Kirsten
30 25:40 Ruki Sidhwa Ruki
32 27:11 Dawn Haines Dawn
33 27:20 Riaz Rahman Riaz

7 August - Bromley 5k parkrun

Winner - 17:33
98 finishers

Pos Time Name  
5 18:32 Geoff Dillon Geoff

5 August - Club Aquathlon

Pos Swim Run Time Name  
1 5:52 4:44 10:36 Greg Lewis Greg
2 6:09 4:52 11:01 Rob Parry Rob
3 6:20 6:31 12:51 Glyn Tully Glyn
4 7:06 5:55 13:01 Roger Milbourn Roger
5 7:06 6:15 13:21 Grant Georgiades Grant
 

7:00

    Brian Smith Brian
           
1 6:03 6:10 12:13 Cathy Cooke Cathy
2 6:35 5:53 12:28 Suse Fairfax Suse
3 7:34 6:55 14:29 Lisa Collins Lisa
4 8:43 7:30 16:13 Ruki Sidhwa Ruki
  8:43     Sara Hoolahan Lisa

1 August - Blithfield Standard Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 1:57:07
295 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
80 27:38 1:06:44 40:58 2:17:41 Richard Lewey Richard

1 August - Medway Sprint Triathlon
400m / 20k / 5k

Winner - 1:04:03
123 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
2 07:18 36:44 19:54 1:04:46 Greg Lewis (1st AG) Greg

1 August - Nokia Thames Swim
2.25 miles

Winner - 42:33
933 finishers

Pos Time Name  
512 1:13:47 David Drury Dave
514 1:13:50 Tom Sawyer Tom

1 August - Old Deer Park Richmond 10k

Winner - 33:23
553 finishers

Pos Time Name  
49 41:00 Hans Geberbauer Hans

 

Transplants save lives

Back to top