2010 Results - July

CPT in action

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

30 July - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 18:14
53 finishers

Pos Time Name  
3 19:23 Mark Thomas Mark
16
22:23 Scott Wise Scott
19
22:50 Dave Crockwell Dave
25 23:29 Glyn Tully (PB) Glyn
26 23:47 Bruce Ayers Bruce
33 24:50 Ruki Sidhwa Ruki
44 26:48 Karen Ayers Karen

25 July - Ironman Switzerland
3.8k / 180k / 42k

Winner - 8:12:40

Pos Swim Bike Run Time Name  
504 1:07:50 5:17:27 4:03:36 10:33:08 Marcel Garrad Marcel
784 1:17:50 5:35:00 4:02:50 11:03:34 Keith Brewster Keith
844 1:13:08 5:27:30 4:25:00 11:09:47 Simon Jackson Simon
1132 1:13:01 5:47:48 4:27:50 11:40:19 Selwyn Smith Selwyn
1979 1:21:21 7:27:32 5:30:35 14:34:38 Kirsten Smith Kirsten

25 July - Milton Keynes Triathlon
1500m / 40k /10k

Winner - 1:50:10
381 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
55
24:30 1:07:34 40:42 2:14:46 Richard Lewey Richard
71 24:24 1:05:33 44:09 2:16:03 (PB) Mitch Cooke Mitch
144 23:01 1:11:36 46:06 2:23:01 (PB) Glyn Tully Glyn
164 23:10 1:12:28 47:57 2:25:43 (PB) Cathy Cooke Cathy
329 31:03 1:21:00 50:28 2:46:08 Bruce Ayers Bruce

25 July - Dextro Energy Triathlon London
1500m / 36.5km Bike / 10km

Winner - 1:42:08

Pos Swim Bike Run Time Name  
70
24:32 1:01:11 41:14 2:12:00 Jim Lucas Jim
243 25:43 1:04:49 44:58 2:21:40 Sam Blackie Sam
598 29:08 1:07:00 53:12 2:35:42 Grant Georgiades Grant
667 27:47 1:12:53 51:30 2:39:01 Roger Milbourn Roger
781
28:48 1:17:53 50:19 2:45:02 Dave Crockwell Dave
810
31:54 1:10:21 57:04 2:46:44 Paul Morrissey Paul

24 July - Dextro Energy Triathlon London
750m / 20km Bike / 5km

Winner - 1:42:08

Pos Swim Bike Run Time Name  
12
12:17 37:05 18:48 1:12:39
(1st AG)
Mark Thomas Mark
53 13:06 39:18 20:20 1:18:08
(3rd AG)
Tim Thomas Tim
61 15:33 45:45 22:47 1:30:47 Louise Wells Louise

24 July - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 16:35
51 finishers

Pos Time Name  
6 20:13 Hans Geberbauer Hans
10   Voy Kozielski Voy
11 21:18 Neil Barnes Neil
15 22:03 Bevan Ellis Bevan
24 23:36 (PB) Glyn Tully Glyn

24 July - Bromley 5k parkrun

Winner - 17:37
103 finishers

Pos Time Name  
33 23:04 Dave Crockwell Dave
46 24:01 Charles Greenwood Charles

18 July - Hillingdon Sprint Triathlon

Winner - 1:09:06
113 finishers

Pos Swim Run Bike Time Name  
8
08:46 23:29 40:34

1:12:49

Jon Horsman
(1st MV)
Jon
43 00:00 36:09 46:47 1:22:56 Niko Lutoner Niko
58 09:43 30:14 47:14 1:27:11 (PB) Cathy Cooke Cathy
71 09:50 29:52 50:42 1:30:24 Katie Crowe Katie
91 11:59 29:16 55:16 1:36:31 (PB) Sheila Horsman
(2nd FV)
Sheila
94 13:21 31:10 52:43 1:37:14 Kati Pusey Kati

17 July - Bromley 5k parkrun

Winner - 15:37
189 finishers

Pos Time Name  
94 24:13 Ruki Sidhwa Ruki

17 July - Cardiff 5k parkrun

Winner - 16:08
210 finishers

Pos Time Name  
61 20:48 Emanuele Vignoli Emanuele
150
26:27 Rachel Vignoli Racel

14 July - Tooting Bec Lido Aquathlon
1000m swim / 7.5km run

Winner - 42.47
58 finishers

Pos Swim Run Time Name  
3 15:11 28:24 43:35 Jon Horsman
(2nd MV)
Jon
17 17:16 32:13 49:29 Tim Thomas
(3rd MV)
Tim
33 20:18 34:13 54:31 Sheila Horsman
(1st FV)
Sheila
42 19:44 37:18 57:02 Dave Crockwell Dave
43

21:28

35:48 57:16 Chris Taylor Reed Chris

11 July - Bustin Skin Portland Race to the Bill

Winner - 2:08:21
85 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
47
32:50 1:25:06 45:03 2:44:49 Nell Clarke (1st AG) Nell

11 July - White Oak Triathlon
440m / 27k / 8k

Winner - 1:15:50
241 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
5 06:41 42:57 30:24 1:21:25 Jon Horsman (2nd AG) Jon
10
06:47 44:53 31:39 1:24:45 Greg Lewis Greg
13
07:03 45:20 31:58 1:25:53 Jim Lucas Jim
26
07:19 45:56 34:24 1:29:00 Suse Fairfax (1st F) Suse
37
09:46 48:09 31:14 1:30:47 Geoff Dillon Geoff
50
08:53 47:44 34:48 1:33:06 Scott Wise Scott
68
06:26 52:41 33:57 1:35:31 Sheryl Clark Sheryl
85
11:22 46:34 38:09 1:38:11 Gary Blunt (PB) Gary
92
    49:27 1:38:48 Lisa Collins Lisa
99
06:30 52:09 38:49 1:39:39 Cathie Greasley Cathie
132
07:53 53:30 40:38 1:43:44 Charles Greenwood Charles
141
07:13 57:36 38:19 1:45:07 Andrea Sullivan Andrea
155
09:25 53:23 42:39 1:47:45 Berit Sund Berit
177
09:48 59:23 39:04 1:50:46 Ruki Sidhwa Ruki
188
08:37 1:00:19   1:52:27 John Sullivan John

10 July - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 17:31
48 finishers

Pos Time Name  
3 18:30 (PB) Keith Brewster Keith
8
20:12 (PB) Selwyn Smith Selwyn
30 23:33 Dave Crockwell Dave
33
23:44 (PB) Glyn Tully Glyn

9 July - King Sturge Property Triathlon

Winner - 59:12
1000 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
56 14:24 33:41 22:15 1:12:36 Mitch Cooke Mitch
306
15:37 37:28 25:10 1:21:14 Emma Snowdon Emma
929
21:12 38:47 29:33 1:35:36 James Snowdon James

8 July - JPMorgan Corporate Challenge
5.6k

Fastest Male - 16.21
Male finishers - 11497
Total finishers - 17605

Pos Time Name  
96 20:16 Rob Parry Rob
207 21:12 Selwyn Smith Selwyn
320 21:41 Jim Lucas Jim

8 July - Club Aquathlon
400m / 3 laps of the field

 

Swim Run Time Name  
6:32 5:35 12:07 Suse Suse
6:05 6:09 12:14 Cathy Cathy
6:08 6:35 12:43 Glyn Glyn
6:45 7:30 13:15 Phil Phil
7:51 6:11 14:02 Wai Awaiting image
7:38 6:52 14:30 Ruki Ruki
7:25 7:11 14:36 Sally Sally
9:23     Natalie  

4 July - Ironman Austria
3.8k / 180k / 42k

Winner - 7:52:05
2061 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
827 1:04:24 5:22:08 4:34:23 11:10:58 Bevan Ellis Bevan
1797
1:18:16 6:34:13 5:25:16 13:38:55 Chris FitzGerald Chris
1852
1:26:11 6:57:44 5:04:58 13:55:40 Bruce Ayers Bruce
1917
1:17:24 6:53:14 5:57:07 14:25:14 Karen Ayers Karen

4 July - Bournemouth International Triathlon
1.5k / 40k / 10k

Winner - 1:54:03
284 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
279 50:31 1:21:40 1:01:53 3:21:00 Neil Roberts Neil

4 July - Bewl 15

Winner - 1:27:25
598 finishers

Pos Time Name  
70 1:49:38
Hans Geberbauer Hans

3 July - Shock Absorber Women Only Challenge Triathlon
800m / 30k / 7.5k

Winner - 1:45:29
176 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
20 16:03 57:03 37:56 1:53:51 Sara Vincent Sara

3 July - Athlone ETU Triathlon European Championships

Sprint

Pos Swim Bike Run Time Name  
62 12:09 31:32 21:17 1:09:30 Mark Thomas Mark
73
11:45 32:04 21:28 1:10:00 Victor Thompson Victor
183 13:08 33:05 24:11 1:15:19 Neil Barnes Neil
209
12:57 34:38 24:22 1:16:58 Tim Thomas Tim
372
18:23 39:00 31:51 1:36:12 Beverely Hunt (3rd AG) Beverley

Standard

Pos Swim Bike Run Time Name  
385 27:12 1:35:04 56:14 3:04:41 Louise Alan-Smith Louise

3 Jul - La Marmotte
174k

Time Name  
09:49:22 (PB) David Rose David
09:59:04 Bernard Finerty Bernie

3 July - British Gas Great London Swim
1 mile

Winner - 16:42

Pos Time Name  
454 29:15 Niko Lutoner Niko

3 July - Self Transcendence 10 Mile Race

Winner - 56:08
176 finishers

Pos Time Name  
21 1:05:54 Hans Geberbauer Hans

 

Transplants save lives

Back to top