2010 Results - June

CPT in action

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

29 June - Salomon 10k Forest Trail

Winner - 37:05
234 finishers

Pos Time Name  
14 43:23 Hans Geberbauer Hans

27 June - The Bridge Standard Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 1:51:52
236 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
4
18:33 1:00:54 37:50 1:58:45 Jon Horsman (1st MV) Jon
6
21:03 0:59:56 37:08 2:00:07 Keith Brewster Keith
8
20:50 0:58:42 41:07 2:02:13 Rob Parry Rob
9
19:51 1:01:34 39:03 2:02:18 Greg Lewis (2nd MV) Greg
11
19:59 1:01:40 39:43 2:03:08 Mark Thomas (3rd MV) Mark
16
19:54 1:01:31 40:51 2:04:17 Selwyn Smith Selwyn
18
20:23 1:02:39 40:46 2:05:39 Jim Lucas Jim
25
21:31 1:02:34 41:26 2:07:09 James Nellist James
32`
20:20 1:04:35 41:47 2:08:21 Suse Fairfax (1st F) Suse
40
22:20 1:03:19 41:56 2:09:30 Richard Lewey Richard
46
20:36 1:04:23 43:28 2:10:47 Tim Thomas Tim
50
19:55 1:05:01 44:04 2:11:36 Katie Crowe (3rd F) Katie
61
20:46 1:07:59 43:14 2:14:17 Noel Murphy Noel
64
20:02 1:05:14 47:30 2:14:39 Cathy Cooke Cathy
89
22:28 1:09:40 44:19 2:18:03 Mitch Cooke Mitch
105
24:56 1:09:07 43:35 2:20:33 Nell Clarke Nell
116
22:24 1:07:48 49:54 2:23:04 Emma Snowden Emma
159
25:04 1:11:09 51:08 2:29:31 Sara Vincent Sara
185
25:15 1:18:24 48:13 2:34:23 Sheila Horsman Sheila
196
28:13 1:16:19 52:40 2:39:58 Kati Pusey Kati
203
28:49 1:18:43 50:48 2:43:14 Laura Boyd Laura
218
25:37 1:31:17 50:50 2:50:44 Ruki Sidhwa Ruki
224
30:39 1:26:29 56:47 2:57:25 Audrey Livingston Audrey
          Liisa Kaakinen Liisa
          Fintan Culwin Fintan

27 June - The Bridge Sprint Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:05:42
68 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
2
12:27 31:41 20:20 1:06:13 Neil Barnes (2nd M) Neil
45 15:57 37:24 25:22 1:21:33 Sara Hoolahan (1st FV) Sara
59 16:46 40:01 28:59 1:28:16 Fiona Bettles Fiona

27 June - Ironman France
3.8k / 180k / 42k

Winner - 8:25:28

Pos Swim Bike Run Time Name  
147 1:03:29 5:35:28 3:36:16 10:23:46 Roy McGregor Roy
503
0:57:53 6:00:13 4:10:13 11:18:23 Lauren Whitmore Lauren
1084
1:17:26 6:14:36 4:35:38 12:19:52 Haydn Whitmore Haydn

26 June - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 17:46
44 finishers

Pos Time Name  
5 19:56 Ron Yee Ron
23 24:38 Glyn Tully (PB) Glyn

23 June - Dulwich 5k

Winner - 15:10
293 finishers

Pos Time Name  
27 19:05 Mark Thomas Mark
42 19:53 Grant Georgiades Grant
70 21:41 Nell Clarke Nell
94 22:29 Dave Crockwell Dave
115 23:34 Laura Boyd Laura
177 26:48 Beverley Hunt Beverley

19 June - Dambuster
1500m /42k / 9.7k

Winner - 1:58:37
771 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
190 25:28 1:15:09 39:46 2:23:04 Suse Fairfax Suse
199 23:48 1:18:41 38:42 2:23:39 Victor Thompson Victor
616 28:48 1:30:39 47:40 2:50:53 Louise Alan-Smith Louise

19 June - Bromley 5k parkrun

Winner - 16:38
105 finishers

Pos Time Name  
27 22:11 Dave Crockwell Dave
39 23:12 Charles Greenwood Charles

19 June - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 17:05
48 finishers

Pos Time Name  
7 19:59 Hans Geberbauer Hans
9 20:05 Ron Yee Ron
25 24:44 Ruki Sidhwa (PB) Ruki

19 June - Team Outrageous Saturday Morning Sprint Triathlon
550m / 16k / 5k

Winner - 51:32
27 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
5 09:39 25:13 18:55 55:06 Mark Thomas Mark

16 June - Tooting Aquathlon
1000m / 7.5k

Winner - 43:21

Pos Swim Run Time Name  
1 15:19 28:02 43:21
(1st MV)
Jon Horsman Jon
14 16:28 36:54 31:36 Selwyn Smith Selwyn
27 19:42 33:38 53:20
(1st FV)
Sheila Horsman Sheila
36 18:50 36:57 55:47 Dave Crockwell Dave

13 June - Mid Sussex Triathlon
400m /25.5k / 5k

Winner - 1:02:14
255 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
10 05:58 43:16 19:09 1:08:23 Greg Lewis Greg
42
06:30 47:34 21:45

1:15:49

Noel Murphy Noel
71
07:45 48:15 22:52

1:18:52

Scott Wise Scott
158
07:40 56:45 24:47 1:29:12 Ruki Sidhwa Ruki
185
08:14 53:21 30:32 1:32:07 Riaz Rahman Riaz

13 June - Windsor Triathlon
1500m /42k / 10k

Winner - 2:02:06
1437 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
340 30:46 1:08:33 47:57 2:30:21 Mitch Cooke Mitch
663 30:33 1:16:08 49:13

2:40:27

Richard Hamstead Richard
979 31:38 1:15:08 57:46

2:49:32

Ben Beevers Ben
1242 35:33 1:26:36 55:44 3:01:53 Liisa Kaakinen Liisa

13 June - Windsor Sprint Triathlon
750m /29k /5k

Winner - 1:21:33
312 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
151 20:52 54:30 30:58 1:50:09 Beverley Hunt Bevereley
278 20:45 1:07:28 37:43 2:10:12 Carole Jackson Carole

13 June - Magnificat cyclosportive
127 miles

Time Name  
8:36:38 Katie Crowe (Silver) Katie

5 June - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 18:32
80 finishers

Pos Time Name  
18 22:35 Dave Crockwell (PB) Dave
63 28:25 Sara Hoolahan Sara

12 June - South Downs Marathon

Winner - 2:55:03
584 finishers

Pos Time Name  
20 3:31:27 Hans Geberbauer Hans

6 June - Beckenham 10k

Winner - 33:53
235 finishers

Pos Time Name  
106 48:29 Tom Sawyer Tom

6 June - Weymouth Middle Distance Triathlon
1900m / 52 miles / 12.5 miles

Winner - 4:14:05
246 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
15 34:04 2:23:16 1:32:09 4:29:29 Jon Horsman (1st MV) Jon
49       4:49:07 Marcel Garrad Marcel
61 36:50 2:41:26 1:35:11 4:53:27 Jim Lucas Jim
88 37:07 2:43:38 1:43:17 5:04:02 Selwyn Smith Selwyn
112 45:13 2:48:35 1:36:52 5:10:40 Ewan McKay Ewan
161 38:26 2:49:47 2:04:19 5:32:32 Kirsten Smith Kirsten
167 41:25 2:57:31 1:55:47 5:34:43 Emma Snowdon Emma
181 43:36 2:52:52 2:04:06 5:40:34 Dawn Haines Dawn
197 51:58 2:57:12 1:58:29 5:47:39 Chris Hall Chris
208 43:46 2:55:51 2:16:57 5:56:34 Karen Ayers (1st FSV) (PB) Karen
224 51:10 3:15:54 2:02:57 6:10:01 Bruce Ayers Bruce
DNF 38:04       Suse Fairfax Suse
DNF 39:19 2:31:26     Richard Lewey Richard
DNF 41:39       David Drury David
DNF 44:53 3:13:18     Charles Greenwood Charles

6 June - Weymouth Sprint Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:05:45
78 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
6 17:24 37:20 19:11 1:13:55 Greg Lewis Greg
49
21:25 47:19 23:19 1:32:03 Sheila Horsman (1st FV) (PB) Sheila
50
22:02 43:56 27:20 1:33:18 Peter Campion Peter
63
22:52 50:03 26:30 1:39:25 Clare Milcoy Clare

6 June - Blenheim Triathlon
750m /20k / 5k

Pos Swim Bike/Run Time Name  
  13:31 1:01:49 1:19:31 Niko Lutener Niko

6 June - Ironman Switzerland 70.3
1.9k / 90k / 21k

Winner - 3:47.47

Pos Swim Bike Run Time Name  
275 36:35 2:36:07 1:46:42 5:03:28 Rob Parry Rob

6 June - The Beaulieu Triathlon
750m / 25k / 6k

Winner - 1:15:28
187 male finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
121 20:35 53:28 28:01 1:42:04 Emanuele Vignoli Emanuele

6 June - Cranbrook Sprint Triathlon
400m / 20k / 5k

Winner - 1:01:21
122 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
61 07:08 49:23 24:03 1:22:24 Andrea Sullivan Andrea


6 June - Dragon Ride

Time Name  
190k
7:34:41 (PB)
David Rose David
130k
6:04:18
Emma Ibell Emma

6 June - Chiltern 100
107 miles

Time Name  
6:56:19 Katie Crowe Katie

5 June - Crystal Palace 5k parkrun

Winner - 17:34
49 finishers

Pos Time Name  
13 23:20 Dave Crockwell Dave
20 24:53 Glyn Tully Glyn
23 25:24 Ruki Sidhwa Ruki
40 30:08 Audrey Livingston Audrey
41 30:09 Martin Thompson Martin

3 June - Club Aquathlon
400m / 3 laps of the field

 

Swim Run Time Name  
6:06   4:16 10:22 Greg Greg
6:00 4:23 10:23 Rob Rob
632 509 1141 Suse  Suse
614 550  1204 Cathy Cathy
5:54 6:16 12:10 Glyn Glyn
6:44 5:29 12:13 Mitch Mitch
7:13 5:18 12:31 Grant   Grant
7:03 5:39  12:42 Roger Roger
7:59 5:03 13:02 Ron Ron
7:36 5:47  13:23 Sara V Sara
8:08 5:49 13:57 Riaz Riaz
9:00 5:44 14:44 Kati Kati
9:19 5:31 14:50 James  James
8:48 6:17 15:05 Ruki Ruki
8:37 6:43 15:20 Sara H Sara
5:45     Brian Brian
7:52     Sheila Sheila

2 June - Tooting Aquathlon
1000m / 7.5k

Winner - 44:40

Swim Run Time Name  
20:29 35:22 55:51
(2nd FV)
Sheila Horsman Sheila
20:27 36:54 57:21 Dave Crockwell Dave

 

 

Transplants save lives

Back to top