2009 Results - July

CPT in action

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

26 Jul - Milton Keynes Triathlon
1500m swim OW /40km bike/10km run

Winner - 1:48:21
376 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
62 23:31 1:06:51 39:38 2:12:52 (PB) (2nd AG) Richard Lewey Richard
96 23:03 1:12:22 39:52 2:17:33 Phil Wright Phil
117
24:19 1:07:36 46:06 2:20:03 Mitch Cooke Mitch
119
22:14 1:12:25 43:38 2:20:14
(3rd AG)
Katie Crowe Katie
210
21:48 1:15:00 48:54 2:27:55 (PB) Cathy Cooke Cathy
254 24:03 1:17:08 48:30 2:32:42 Neil Barnes Neil
288
26:10 1:15:47 52:28 2:37:03 Karen Ayers Karen
302
28:14 1:19:03 50:06 2:40:31 Bruce Ayers Bruce
360
32:12 1:22:29 54:15 2:57:04 Neil Roberts Neil

26 Jul - Thame Sprint Triathlon
400m / 11 miles / 3 miles

Winner - 56:47
315 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
6 (1st AG) 06:39 32:21 20:07 0:59:07 Mark Thomas Mark
268
15:44 47:18 23:38 1:26:40 Jamie Miller Jamie

26 Jul - Elmbridge 10k

Winner - 31:42
646 finishers

Pos Time Name  
575

1:01:47 Malcolm Hicks Malcolm

26 Jul - Milton Keynes Half Marathon

Winner - 1:08:35
1223 finishers

Pos Time Name  
73

1:29:19 Peter Mack Peter
335 1:44:10 Kati Pusey Kati

25 Jul - Swiss Alpine Marathon

Winner - 3:12:43
745 finishers

Pos Time Name  
257

5.01.30 Geoff Dillon Geoff

23 July - Club Aquathlon
400m swim / 3 lap run

Pos Swim Run Total Name  
1 06:07 04:10 10.17 Greg Lewis Greg
2 05.33 05:04 10.38 Brian Morris Brian
3 06.28 04:43 11.15 Dan Norwood Dan
4 06.09 05.26 11.35 Glyn Tully Glyn
5 06.42 05.17 11.59 Mitch Cooke Mitch
6 08.23 05.20 13.43 Chris Hall Chris
7 07.10 06.54 14.06 John Petrides John
           
1     11.32 Suse Fairfax Suse
2     11.39 Cathy Cooke Cathy
3     13.37 Sheila Horsman Sheila
4     13.49 Karen Ayers Karen
5     13.50 Sara Vincent Sara
6     14.18 Ruki Sidhwa Ruki
7     14.21 Frances Greenall Frances
8     14.45 Audrey Livingston Audrey

22 Jul - Leybourne Lakes Midweek Series
550m / 16k / 5k

Winner - 49:38
41 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
12 11:09 26:39 20:03 57:51 Paul Delicata Paul

19 Jul - Bedford Classic Triathlon
1500m OW / 40k / 10k

Winner - 1:54:32
646 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
26 24:19 1:03:20 36:05 2:05:26 (PB) Roy McGregor Roy
129 25:54 1:09:37 38:39 2:16:03 Victor Thompson Victor
192 26:35 1:11:38 40:23 2:21:37
(PB)
Selwyn Smith Selwyn
305 31:22 1:13:24 41:44 2:28:29 (PB) Haydn Whitmore Haydn
474 29:56 1:20:32 47:31 2:40:44 (PB) Kirsten Smith Kirsten
542 30:05 1:23:50 52:36 2:49:00 Louise Alan-Smith Louise

19 Jul - Bedford MiniTri
200m OW / 15k / 3.3k

Winner - 40:41
60 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
7
(1st female)
03:41 27:03 15:18 47:55 Lauren Whitmore Lauren

19 Jul - Hereford Triathlon
400 yard / 15k / 5k

Winner - 48:16
167 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
99 (3rd FSV) 07:09 33:19 28:21 1:08:49 Frances Greenall Frances

15 Jul - SLSC Aquathlon - Race 4
1000m swim / 4 mile run

Winner - 42:25
64 finishers

Pos Swim Run Time Name  
4
(1st MV)
15:30 28:13 43:43 Jon Horsman Jon
35 20:47 34:10 54:57 Sheila Horsman Sheila
40 18:35 37:03 55:38 Charles Greenwood Charles

12 Jul - Coniston/Grizedale Mountain Bike Triathlon
1500m (OW) / 28K (MTB) / 9K (Fell/Trail)

Male Winner - 2:12:35
73 male finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
12 29:08 1:21:49 43:08 2:34:05 Keith Brewster Keith

12 Jul - White Oak Sprint Triathlon - Club Championship
440m / 27k / 8k

Winner - 1:15:52
263 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
6 06:32 0:42:24 28:42 1:18:56 Jon Horsman
(3rd M-Vet)
Jon
9 06:52 0:43:59 29:09 1:21:22 Greg Lewis Greg
12 06:42 0:43:52 30:59 1:22:59 Jim Lucas Jim
13 07:11 0:45:00 29:26 1:23:26 Victor Thompson Victor
20 07:50 0:44:54 31:56 1:26:46 Richard Lewey Richard
26 07:14 0:47:00 31:17 1:27:39 Phil Wright Phil
29 07:22 0:48:01 30:34 1:27:58 Selwyn Smith Selwyn
35 06:08 0:48:03 32:14 1:28:40 Brian Morris Brian
43 07:32 0:46:53 33:34

1:29:46
(PB)

Suse Fairfax
(3rd Female)
Suse
46 07:35 0:45:12 35:27 1:30:17 Neil Barnes Neil
52 07:10 0:46:04 36:05 1:31:00 Mitch Cooke Mitch
54 07:03 0:45:11 37:12 1:31:20 Glyn Tully Glyn
72 07:50 0:49:07 35:16 1:34:00
(PB)
Charles Greenwood Charles
74 06:31 0:50:46 35:01 1:34:17 Fred Brorson Fred
89 08:06 0:50:34 35:01 1:36:07 Neil Atherton Neil
94 07:00 0:49:28 38:37 1:36:34 Cathy Cooke Cathy
103 09:01 0:52:56 34:12 1:38:12 Nell Clarke Nell
119 10:35 0:49:10 37:47 1:39:39 Gary Blunt Gary
133 10:50 0:45:00 41:45 1:40:50 David Rose David
137 08:25 0:50:23 40:32 1:41:11
(PB)
Karen Ayers Karen
148 08:20 0:52:43 39:25 1:42:35 Kirsten Smith Kirsten
154 06:36 0:51:48 41:11 1:43:11 Paul Eaglestone Paul
159 09:29 0:54:16 37:55 1:43:29
(PB)
Bruce Ayers Bruce
161 07:59 0:52:31 41:04 1:43:51 Emma Snowden Emma
165 08:00 0:52:31 41:18 1:44:09 Louise Alan-Smith Louise
187 08:05 0:58:11 38:16 1:47:37 John Sullivan John
188 09:18 0:57:19 38:00 1:47:41 Kati Pusey Kati
196 09:22 1:00:00 36:57 1:49:29 Ruki Sidhwa Ruki
206 08:43 0:55:56 45:42 1:52:56 Frances Greenall
(1st F-V50)
Frances
219 09:16 0:59:12 45:14 1:56:39 Audrey Livingston Audrey
252 11:21 1:00:20 53:07 2:10:58 Malcolm Hicks Malcolm
256 09:40 1:26:23 36:39 2:14:46 Sheila Horsman Sheila

12 Jul - Quelle Challenge Roth
3.8k / 180k / 42.2k

Winner - 7:55:53

Pos Swim Bike Run Time Name  
386

56:42 5:10:10 3:47:39 10:00:15 Ross Calder Ross

12 Jul - Ironman Switzerland
3.8k / 180k / 42.2k

Winner - 8:20:00

Pos Swim Bike Run Time Name  
657

1:02:41 5:38:01 4:01:52 10:46:56 Ben Hylton Ben
822

1:09:04 5:44:24 4:08:15 11:06:21 Marc Atkinson Marc

11 Jul - Upton Sprint Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:05:09
112 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
15

10:26 45:44 21:28 1:20:00 Stewart Laing Stewart

5 Jul - Ironman Austria
3.8k / 180k / 42.2k

Winner - 8:01:38

Pos Swim Bike Run Time Name  
637

1:08:17 5:27:57 4:02:12 10:50:49 Marcel Garrad Marcel
1446 1:21:30 6:24:46 4:24:52 12:25:39 Dan Harris  

5 Jul - ETU Triathlon Championships - EC Triathlon Holten 2009
1.5k OW / 40k / 10k

AG Winner - 1:57:31
546 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
343

31:01 1:15:46 44:25 2:32:34 Tim Thomas Tim

5 Jul - Steelman
1.5k OW / 40.8k / 10k

Winner - 2:03:09
598 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
68

29:51 1:10:22 44:02 2:27:04 Selwyn Smith Selwyn
81
33:25 1:11:40 40:43 2:28:14 Paul Delicata Paul
346
32:10 1:19:33 52:26 2:47:22 Kirsten Smith Kirsten
425
34:54 1:19:47 55:30 2:54:20 Tom Sawyer Tom
472
37:59 1:18:24 57:32 2:59:53 Neil Roberts Neil
486
38:13 1:33:38 44:13 3:00:58 Stephen Jackson Stephen

4 Jul - La Marmotte
174k

Men 30-39 Winner - 6:09:00
Men 30-39 - 1620 finishers

Pos Time Name  
1553

11:54:04 David Rose David

4 Jul - Timex WomenOnly Sprint
400m OW / 20k / 5k

Winner - 1:00:32
532 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
7

05:45 36:48 25:31 1:10:22 Lauren Whitmore Lauren

4 Jul - Banstead Woods 5k parkrun

Winner - 17:55
152 finishers

Pos Time Name  
33
20:57 Haydn Whitmore Haydn

3 Jul - King Sturge Sprint Triathlon
750m swim / 20k cycle / 5k run

Winner - 1:01:31

Pos Swim Bike Run Time Name  
83
15:30 34:11 22:28 1:14:24 Mitch Cooke Mitch
160 13:26 37:38 24:23 1:17:37 Cathy Cooke Cathy

1 Jul - SLSC Aquathlon - Race 3
1000m swim / 4 mile run

Winner - 40:29
75 finishers

Pos Swim Run Time Name  
5
(1st MV)
16.07 27.59 0.44.06 Jon Horsman Jon
35 18.51 36.21 0.55.12 Dave Crockwell Dave
39 8.52 37.08 0.56.00 Charles Greenwood Charles
58 23.12 37.43 1.00.55 Sheila Horsman Sheila

 

Transplants save lives

Back to top