2009 Results - June

CPT in action

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

28 Jun - For Goodness Shakes Age Group Sprint Triathlon
750m OW / 20k / 5k

Winner - 01:00:13
358 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
169

16:43 38:32 24:15 01:22:12 Bruce Ayers Bruce
179
(3rd F45-49)
16:10 36:24 27:14 01:22:48 Karen Ayers Karen
250
(1st F55-59)
17:14 38:41 28:45 01:27:12 Frances Greenall Frances
268 18:42 40:12 27:03 01:29:32 Lisa Walton Lisa

28 Jun - Dysart Dash
10k

Winner - 32:36
427 finishers

Pos Time Name  
409
1:06:00 Malcolm Hicks Malcolm

28 Jun - Hillingdon Triathlon
600m OW / 6k run / 25k bike

Winner - 01:12:18
130 finishers

Pos Swim Run Bike Time Name  
6
(1st MV)

09:31 24:08 40:18 1:13:57 Jon Horsman Jon

28 Jun - Ironman France
3.8k / 180k / 42.2k

Winner - 8:30:06
2330 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
805
1:08:33 5:54:58 4:21:48 11:36:00 Simon Jackson Simon
892
1:13:42 6:12:16 4:05:51 11:44:21 James Nellist James
1018
1:08:12 6:20:35 4:11:44 11:55:57 Mat Fahey Mat
1322
1:07:40 6:14:03 4:54:21 12:29:32 Glyn Tully Glyn
1370
1:03:46 6:59:33 4:25:06 12:34:44 Cathie Greasley Cathie
1628
1:12:08 6:29:59 5:14:19 13:07:48 David Drury David
1807
1:15:00 7:14:49 4:48:04 13:36:36 Emily Nellist Emily
1831
1:14:26 7:01:24 5:06:54 13:40:39 Phil Taylor Phil
2022
1:38:04 7:27:12 4:54:33 14:16:20 Scott Wise Scott
2063
1:24:27 7:07:41 5:33:04 14:25:10 Tim Symonds Tim
2255
1:31:34 8:02:51 5:29:45 15:24:05 Dawn Haines Dawn
2263
1:31:53 7:51:04 5:34:10 15:26:17 Chris Hall Chris

28 Jun - Walden Triathlon
750m / 25k / 5k

Winner - 1:12:57
186 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
45
17:50 49:30 26:40 1:34:00 (PB) Gary Blunt Gary

24 Jun - Dulwich 5k

Winner - 15:32
359 finishers

21:25
Pos Time Name  
24

18:22 Mark Thomas Mark
32
18:46 Geoff Dillon Geoff
33
18:55 Selwyn Smith Selwyn
37
19:13 Richard Lewey Richard
48
19:32 Niko Lutener Niko
81
20:50 Neil Barnes Neil
88
20:58 Grant Georgiades Grant
98
21:24 Nell Clarke Nell
99
21:25 Trevor Aslan Trevor
124
22:24 Jamie Miller Jamie
125
22:24 Dave Crockwell Dave
132
22:38 Kati Pusey Kati
163
24:00 Kirsten Smith Kirsten
213
26:03 Emma Snowden Emma
265
27:50 Kay Hylton Kay
267
27:53 Frances Greenall Frances

24 Jun - 220 Evening Triathlon
750m OW / 20km / 5km

Winner - 1:03:57
223 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
42 14:10 38:47 21:35 1:16:04 Haydn Whitmore Haydn

21 Jun - South Cerney Triathlon
1.5k OW / 40k / 10k

Winner - 02:01:33
199 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
38

25:39 1:08:34 40:42 2:17:59 Paul Delicata Paul
144
25:24 1:15:46 58:01 2:43:50 Tom Sawyer Tom

21 Jun - Deva Triathlon
1.5km / 40km / 10km

Winner - 02:00:11
350 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
198
22:52 1:18:31 56:23 2:40:44 Paul Eaglestone Paul

20 Jun - Banstead Woods 5k parkrun

Winner - 16:19
189 finishers

Pos Time Name  
24
20:28 Haydn Whitmore Haydn

20 Jun - Bude Shoreline Triathlon
500m OW / 11 miles / 3 miles

Winner - 57:06
247 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
19
11:58 29:36 20:22 1:03:54 Keith Brewster Keith

17 Jun - SLSC Aquathlon - Race 2
1000m swim / 4 mile run

Winner - 40:14
65 finishers

Pos Swim Run Time Name  
5
(1st MV)
15:14 28:16 43:30 Jon Horsman Jon
18
16.28 32.41 49.09 Simon Jackson Simon
21
15:50 34:56 50:46 Marc Atkinson Marc
33 19.30 35.48 54.51 Dave Crockwell Dave
38 20.50 35.58 56.48 Chris Taylor Reed Chris
42 20.47 37.12 57.59 Sheila Horsman Sheila
44 19.47 38.56 58.43 Charles Greenwood Charles

14 Jun - North Downs Run
30k

Winner - 1:57:01
428 finishers

Pos Time Name  
18
2:24:41 Peter Mack Peter
34 2:31:09 Geoff Dillon Geoff

14 Jun - Windsor Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 2:03:09
1594 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
89 26:30 1:09:04 41:11 2:19:40 (PB) Mark Thomas Mark
1207
42:45 1:18:14 49:40 2:56:03 (PB) Neville Gowie Neville

14 Jun - UK Ironman 70.3
1.9k / 56 miles / 13.1 miles

Winner - 04:15:58
786 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
321 44:57 3:17:40 1:54:31 6:07:03 Simon Dawson Simon
567 40:03 3:38:07 2:21:05 6:49:49 Neil Shewan Neil
581 42:55 3:50:38 2:10:58 6:52:23 Rich Raynes Rich

14 Jun - Mid Sussex Sprint Triathlon
400m / 25k / 5k

Winner - 1:05:11
255 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  

2
(1st U50)

07:18 39:11 19:38 01:06:07 Jon Horsman Jon
4
(2nd U30)
07:54 39:32 20:00 01:07:26 Rob Parry Rob
14 07:43 41:14 20:48 01:09:45 Victor Thompson Victor
55
(2nd M50+)
09:10 44:24 22:39 01:16:13 Haydn Whitmore Haydn
84 07:47 46:01 26:09 01:19:57 Cathy Cooke Cathy
111 11:15 46:03 25:04 01:22:22 Gary Blunt Gary
122 08:35 48:20 26:24 01:23:19 Charles Greenwood Charles
125 09:22 46:50 27:17 01:23:29 Karen Ayers Karen
142 08:42 48:15 29:31 01:26:28 Louise Alan-Smith Louise
162
(1st F50+)
09:55 49:24 30:13 01:29:32 Frances Greenall Frances
167 10:38 54:13 25:39 01:30:30 Ruki Sidhwa Ruki
DNF 10:15 48:14     Bruce Ayers Bruce

11 June - Club Aquathlon
400m swim / 3 lap run

Pos Swim Run Total Name  
1 06:00 04.47 10.47 Jim Lucas Jim
2 05.31 05.20 10.51 Brian Morris Brian
3 05.41 05.13 10.54 Fred Brorson Fred
4 06.27 04.36 11.03 Rob Parry Rob
5 06.29 04.43 11.12 Selwyn Smith Selwyn
6 05.53 05.32 11.25 Glyn Tully Glyn
7 06.24 05.48 12.12 Mitch Cooke Mitch
8 06.58 05.22 12.20 Tom Sawyer Tom
9 07.07 05.24 12.31 Neil Atherton Neil
10 07.00 06.06 13.06 Phil Cahill Phil
11 06.51 06.34 13.25 Chris Hall Chris
12 07.21 06.17 13.38 Brian Smith Brian
13 06.45 07.08 13.53 John Petrides John
14 11.21 08.04 19.25 Malcolm Hicks Malcolm
           
1 06.42 05.19 12.01 Suse Fairfax Suse
2 06.16 06.14 12.30 Cathy Cooke Cathy
3 07.47 06.28 14.15 Dawn Haines Dawn
4 07.59 06.25 14.24 Karen Ayers Karen
5 07.50 07.07 14.57 Frances Greenall Frances
6 08.50 06.32 15.22 Ruki Sidhwa Ruki

11 Jun - Windrush Aquathlon Series - Race 1
750m swim / 5km run

Winner - 31:05
37 finishers

Pos Swim Run Time Name  
3     33:51 Mark Thomas Mark

10 Jun - Triathlete's World Mid-Week Triathlon Series Race 2
Swim Open 750m / Bike 20m / Run 5m

Winner - 57:37
102 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
33 13:12 36:19 18:41 1:08:12 Paul Delicata Paul
73
14:09 41:26 22:49 1:18:24 Grant Georgiades Grant

7 Jun - Weymouth Middle Distance Triathlon
1900m sea swim / 56 mile bike / 13.1 mile run

Winner - 4:04:59
257 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
13

0:36:10 2:17:17 1:28:47 4:22:14 Jon Horsman
(1st MV)
Jon
42
0:36:52 2:29:32 1:37:24 4:43:48 Jim Lucas Jim
53
0:41:14 2:32:23 1:33:00 4:46:37 Keith Brewster Keith
55
0:40:35 2:33:47 1:33:39 4:48:01 Marcel Garrad Marcel
72
0:44:19 2:32:13 1:37:22 4:53:54 Richard Lewey Richard
94
0:44:02 2:40:32 1:36:28 5:01:02 David Drury David
96
0:38:40 2:44:02 1:38:35 5:01:17 Selwyn Smith Selwyn
251
1:04:15 3:10:59 2:17:10 6:32:24 Neil Roberts Neil
256
0:58:10 3:40:15 2:10:28 6:48:53 Fintan Culwin Fintan

7 Jun - Weymouth Sprint Triathlon
750m sea swim / 20k bike / 5k run

Winner - 1:05:54
81 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
49
19:05 45:17 27:23 1:31:45 Kirsten Smith Kirsten
67
23:49 51:09 25:11 1:40:09 Sheila Horsman Sheila

7 Jun - National Sprint Triathlon Championships
Swim Open 750m / Bike 20k / Run 5k

Winner - 58:29
341 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
39

12:19 31:54 19:45 1:05:49 Mark Thomas Mark
DNF
14:48 37:36     Haydn Whitmore Haydn

7 Jun - Highclere MagnifiCat 2009
126 miles

Time Name  
8:27:53 Rob Parry Rob

7 Jun - Beckenham 10k

Winner - 33:59
250 finishers

Pos Time Name  
75
0:43:49 Alan Siu Alan
112
0:46:27 Tom Sawyer Tom
121
0:47:10 Dave Crockwell Dave
135
0:48:33 Kati Pusey Kati
146
0:50:07 Ruki Sidhwa Ruki
226
1:00:12 Malcolm Hicks Malcolm

6 Jun - Blenheim Sprint Triathlon
Swim Open 0.75k / Bike 20k / Run 5k

Winner - 1:11:48
3428 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
123
14:14
36:01 25:03 1:20:53 Dan Norwood Dan

3 Jun - SLSC Aquathlon - Race 1
1000m swim / 4 mile run

Winner - 40:57

Pos Swim Run Time Name  
  18:02 32:17 0:50:19 David Drury Dave
      0:55:07 Dave Crockwell Dave
  19:55 37:96 0:57:52 Charles Greenwood Charles
  24:31
37:26 1:01:57 Chris Taylor Reed Chris

 

 

 

Transplants save lives

Back to top