2009 Results - May

CPT in action

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

31 May - Crystal Palace Triathlon
750m swim / 20k bike / 5k run

Winner - 1:03:29
489 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
9 11:20 37:11 18:32 1:07:04 Roy McGregor Roy
12 12:13 37:17 18:18 1:07:50 Greg Lewis Greg
17 12:10 39:13 17:58 1:09:22 Jon Horsman Jon
24 12:43 39:16 18:40 1:10:41 Mark Thomas Mark
43 13:04 40:55 19:52 1:13:53 Niko Lutener Niko
53 11:33 43:31 20:13 1:15:19 Stewart Laing Stewart
57 13:02 41:39 21:01 1:15:44 Suse Fairfax Suse
80 12:00 43:16 21:58 1:17:15 Fred Brorson Fred
181 16:36 42:46 24:16 1:23:40 Rich Raynes Rich
187 16:43 44:46 22:39 1:24:10 Nell Clarke Nell
259 14:54 48:20 25:30 1:28:47 Emma Snowden Emma
285 15:57 48:51 25:59 1:30:48 Lisa Walton Lisa
357 20:36 48:26 27:19 1:36:23 James Snowden James
439 20:14 57:46 30:26 1:48:29 Simon Evans Simon
452 22:30 59:22 30:47 1:52:41 Fiona Bettles Fiona
455 19:18 1:03:12 30:20 1:52:53 Janette Cross Janette
485 23:04 1:09:49 37:26 2:10:21 Barbara Mannoukas Barbara

31 May - Edinburgh Marathon

Winner - 2:18:24
8257 finishers

Pos Run Name  
1773 3:48:45
Simon Dawson Simon
1939 3:51:30 Phil Wright Phil
3367 4:12:40 Jason Webber Jason

31 May - Ironman Brasil
2.4 mi. swim / 112 mi. bike / 26.2 mi. run

Winner - 8:13:39
1212 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
985 1:28:33 6:45:23 4:56:59 13:18:45 Anthony Bailey Anthony

25 May - Thames Turbo Sprint Triathlon - Race 3
438m / 21k / 5k

Winner - 57:41
362 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
16
08:20 35:16 19:39 1:03:15 (PB) Mark Thomas Mark
147 10:08 38:25 27:32 1:16:05 (PB) Karen Ayers Karen
170 13:40 36:54 27:13 1:17:47 (PB) David Rose David
232 10:42 42:50 30:17 1:23:49 Frances Greenall Frances
DNF 11:45 42:41     Bruce Ayers Bruce

24 May - Southwell Sprint Triathlon
400m / 19.3km / 5km

Winner - 48:12
458 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
319
09:59 38:45 22:32 1:13:59 Ruki Sidhwa Ruki

24 May - The Beaver Triathlon
Swim Open (1.9k) / Bike (80k) / Run (12M)

Winner - 3:57:15
238 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  

138

34:20 3:04:56 1:57:11 5:40:49 Cathie Greasley Cathie

24 May - Little Beaver Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 01:56:35
418 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
41

23:44 1:02:03 41:25 2:08:58 Ross Calder Ross
162
29:28 1:07:45 44:30 2:24:35 Richard Lewey Richard
227
30:54 1:11:30 47:32 2:32:06 Haydn Whitmore Haydn
244 29:50 1:11:10 51:07 2:34:35 Neil Barnes Neil

24 May - Hillingdon Triathlon
Swim Open (600m) / Run (6k) / Bike (25k)

Winner - 01:13:22
63 finishers

Pos Swim Run Bike Time Name  
2
09:42 23:44 40:34 1:14:00 (PB) Jon Horsman Jon

24 May - Budapest ETU Duathlon European Championships
10k / 40k / 5k

Pos Time Name  

Age 25-29
10

2:02:19 Roy McGregor Roy

Age 60-64
18

2:32:07 Rob Buckler Rob

24 May - Wokingham Half Marathon

Winner - 1:04:50
1062 finishers

Pos Run Name  
67 1:25:58 Peter Mack Peter

23 May - Ironman Lanzarote
2.4 mi / 112 mi / 26.2 mi.

Winner - 8:54:03

Pos Swim Bike Run Time Name  
684 1:03:01 6:59:36 4:39:16 12:55:34 Katie Crowe Katie
DNF 1:15:25 9:27:37     John Petrides John

23 May - The Tour of Wessex Cyclosportive
102 miles

563 finishers

Cycle Name  
05:45:07 Marcel Garrad Marcel

21 May - Club Aquathlon
400m swim / 3 lap run

Pos Swim Run Total Name  
1 06:00 04:50 10:50 Greg Lewis Greg
2 05:23 05:40 11:03 Brian Morris Brian
3 05.37 05.44 11.21 Stewart Laing Stewart
4 06:14 05:29 11:43 Dan Norwood Dan
5 07:05 05:04 12:09 Rob Parry Rob
6 06:47 05:45 12:32 Mat Fahey Mat
7 06:58 05:57 12:55 Alan Siu Alan
8 07:46 05:15 13:01 Selwyn Smith Selwyn
9 07:20 05:55 13:15 Tom Sawyer Tom
10 07:41 06:34 14:15 Dave Crockwell Dave
DNF 06:05     Glyn Tully Glyn
1 06:30 05:47 12:17 Suse Fairfax Suse
2 07:11 06:58 14:09 Kirsten Smith Kirsten
3 07:42 06:38 14:20 Karen Ayers Karen
4 09:40 06:16 15:56 Ruki Sidhwa Ruki

17 May - Caledonia Etape

Winner - 3:44:05
2677 finishers

Pos Time Name  
406 4:57:51 Kirsten Smith Kirsten
804
5:14:00 Glyn Tully Glyn
827
5:14:31 Selwyn Smith Selwyn
869
5:15:56 Dawn Haines Dawn
876
5:16:11 Chris Hall Chris
900
5:16:46 Cathie Greasley Cathie
1014
5:20:16 Phil Taylor Phil
2616
7:30:36 Audrey Livingston Audrey

17 May - East Grinstead Sprint Triathlon
500m / 26k / 5k

Winner - 1:05:29
349 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
21
09:01 0:47:42 19:16 1:15:59 Jim Lucas Jim
34
08:48 0:50:29 19:09 1:18:26 Victor Thompson Victor
66
10:46 0:52:38 18:39 1:22:03 (PB) Paul Delicata Paul
183
11:59 0:57:33 23:48 1:33:20 (PB) Bruce Ayers Bruce
188
10:28 0:57:01 26:09 1:33:38 (PB) Karen Ayers Karen
273
11:51 01:05:53 24:59 1:42:43 Ruki Sidhwa Ruki
277
12:15 01:04:39 26:20 1:43:14 Fintan Culwin Fintan
290
12:07 01:04:22 28:41 1:45:10 Beverley Hunt Beverley

17 May - Eton Super Sprint Triathlon
Swim Open 400m / Bike 20k / Run 5k

Winner- 56:55
945 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
9 06:16 36:13 18:51 1:01:20 Mark Thomas Mark
102 06:57 41:30 20:36 1:09:03 Tim Thomas Tim
228 08:06 44:22 21:58 1:14:26 Tim Symonds Tim
303
08:27 43:16 24:27 1:16:10 Rich Raynes Rich
369
10:45 44:51 22:30 1:18:06 Neville Gowie Neville

17 May - Larkfield 10k

Winner - 34:13
412 finishers

Pos Run Name  
14 38:05 Peter Mack Peter

10 May - Morden 6x6

Winner - 39:10
148 finishers

Pos Swim Run Time Name  
17 09:22 35:08 0:44:30 (PB) Jon Horsman Jon
18 09:39 35:02 0:44:41 Greg Lewis Greg
103 11:30 46:44 0:58:14 (PB) Charles Greenwood Charles
107 12:30 46:05 0:58:35 Dave Crockwell Dave
122 14:36 46:29 1:01:05 Sheila Horsman Sheila

10 May - Hairy Legs MTB Duathlon
5km / 20km MTB / 5km

Winner - 1:26:41
253 finishers

Pos Run Bike Run Time Name  
28 22:15 1:01:08 23:44 1:47:09 Peter Mack Peter

10 May - Sevenoaks 7

Winner - 40:34
403 finishers

Pos Run Name  
257 1:02:21 Ruki Sidhwa Ruki

10 May - Ranelagh Richmond Half Marathon

Winner - 1:09:24
891 finishers

Pos Run Name  
668 1:59:53 Neil Roberts Neil
865 2:24:45 Malcolm Hicks Malcolm

10 May - Tewkesbury Half Marathon

Winner - 1:13:41
957 finishers

Pos Run Name  
51 1:28:08 Paul Delicata Paul

10 May - Grendon Triathlon

Winner - 1:00:53
389 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
26 12:04     1:08:31 Ross Calder Ross
53 13:08     1:11:39 Mark Thomas Mark

7 May - Beckenham 3 x 2.6 Relay

Winning team - 42:01 (fastest individual 13:05)
40 finishers

Pos
Run
Name
3
14:32
15:18
14:08
43:58
Ewan McKay
Mark Thomas
Carl Plumpton
18
17:09
17:48
16:11
51:08
Tim Thomas
Trevor Aslan
Simon Dawson
20
16:16
18:39
16:34
51:29
Ron Yee
Bruce Ayers
Niko Lutener
31
18:45
15:37
19:41
54:33
Dave Crockwell
Keith Brewster
Charles Greenwood
37
21:28
18:52
21:07
1:01:27
Emma Snowden
Kati Pusey
Karen Ayers

4 May - Tonbridge Sprint Triathlon
400m / 20k / 5k
Winner - 1:07:50
350 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
5
06:31 0:48:04 18:38 1:13:14 Greg Lewis Greg
35 07:21 0:52:50 21:23 1:21:35 Phil Wright Phil
44 08:35 0:57:54 16:11 1:22:42 Geoff Dillon Geoff
141 06:27 0:59:50 26:24 1:32:43 Paul Eaglestone Paul
224 07:42 1:06:26 25:24 1:39:35 Dave Crockwell Dave

4 May - Thames Turbo Triathlon - Race 2
426m / 21k / 5k

Winner - 58:25
410 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
25 08:45 36:05 20:19 1:05:09 (PB) Mark Thomas Mark
327 12:00 45:37 32:02 1:29:39 Beverley Hunt Beverley

3 May - Steyning Long Triathlon
800m / 36k / 8k

Winner - 1:37:25
91 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
74 18:52 1:08:46 46:17 2:16:55 Gary Blunt Gary

3 May - New Forest Triathlon
1.1km / 36km / 10km

Winner - 2:00:20
60 female finishers
253 male finishers

Pos Swim Bike Run Time Name  
128 31:42 1:07:07 0:44:04 2:22:53 Simon Dawson Simon
133 26:33 1:09:52 0:47:24 2:23:49 Haydn Whitmore Haydn
148 26:15 1:12:04 0:48:51 2:27:10 Neil Shewan Neil
59 40:21 1:27:49 1:04:00 3:12:10 Audrey Livingston Audrey
DNF 20:31 1:07:15     Bevan Ellis Bevan

2 May - Banstead Woods 5k parkrun

Winner - 16:45
172 finishers

Pos Run Name  
94 25:31 Karen Ayers Karen
135 28:59 Sally Kidson Sally

 

 

 

 

 

Transplants save lives

Back to top