2008 Results - August

News | Club Championships | Club League | Race Reports |
Photo Gallery | Calendar | Results Index | Ironman - Roll of honour | London Marathon roll of honour

CPT in action

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

27 Aug - Dorney Lake Evening Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 1:01:38
257 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
65 13:35 36:16 19:15 1:11:26 Paul Delicata
89 12:49 37:43 20:48 1:13:56 Rupert Cross

25 Aug - Ringmer Community Triathlon
500m / 23.5k / 6k

Winner - 1:11:53
81 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
33 11:04 47:29 27:31 1:26:04 Neil Shewan

25 Aug - Thames Turbo Sprint Triathlon
426m / 21k / 5k

Winner - 58:53
375 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
54 09:50 39:53 21:46 1:11:29 Paul Delicata

24 Aug - Ironman Canada
3.8km / 180km / 42.2 km

Winner - 8:30:12
2065 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
247

1:01:15 5:19:27 4:23:27 10:49:10 Matt Lawrence

24 Aug - Bedford Classic Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 2:00:26
343 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
22 25:53 1:08:27 38:53 2:13:13 Jon Horsman
43
25:30

1:11:28

41:02 2:18:00 Victor Thompson
47
24:27 1:11:39 42:27 2:18:33 Jon Gidlow
84
31:05 1:13:17 41:53 2:26:15 Richard Lewey
90
29:40 1:14:53 42:36 2:27:09 Phil Wright
95
29:32 1:14:10 44:33 2:28:15 Selwyn Smith
136
32:15 1:15:25 47:05 2:34:45 Haydn Whitmore
141
30:39 1:15:18 49:23 2:35:20 Mitch Cooke
143
28:14     2:35:47 Susan Fairfax
151
30:51 1:18:50 46:50 2:36:31 Dylan Gee
175
25:34 1:20:34 52:48 2:38:56 Lauren Whitmore
220
38:05 1:18:46 48:51 2:45:42 Chris Hall
225
31:05 1:19:33 55:39 2:46:17 Louise Alan-Smith
234 32:26 1:21:33 52:53 2:46:52 Kirsten Lawson
255 34:38 1:20:32 55:46 2:50:56 Karen Ayers
278 32:11 1:25:20 57:01 2:54:32 Jon Ireson
291 43:28 1:21:53 53:35 2:58:56 Steve Wells
292 34:59 1:23:36 1:01:06 2:59:41 Frances Greenall
302 36:14 1:29:24 56:57 3:02:35 Louise Wells
308 39:05 1:33:20 52:42 3:05:07 Ruki Sidhwa
316 36:32 1:31:52 1:00:30 3:08:54 Bruce Ayers
324 42:27 1:32:12 57:04 3:11:43 Audrey Livingston
DNF 33:21       Rebecca Gibb

16 Aug - Clash of the Tritons
500m / 5k

Winner - 23:03
161 finishers

Pos Swim Run Time Name
24
08:23 19:04 27:52 Mark Thomas
51 09:05 21:05 30:33 Gavin King
52 07:52 22:12 30:41 Cathie Greasley
106 09:44 24:32 34:50 Karen Ayers
114 10:50 24:12 36:03 Ruki Sidhwa
116 09:54 25:41 36:17 Audrey Livingston
130 09:58 27:53 38:33 Frances Greenall

10 Aug - Worthing Triathlon (duathlon)
5k / 43k / 10k

Winner - 2:02:35
244 finishers

Pos Run Bike Run Time Name
51
19:52 1:13:15 43:35 2:17:59 Jon Gidlow
84
21:22 1:11:44 50:18 2:24:36 Greig Walker
139
20:29 1:22:50 47:56 2:33:11 Selwyn Smith
140
20:31 1:23:01 48:01 2:33:12 Noel Murphy
172
23:05 1:21:39 52:56 2:39:50 Chris Hall
225
25:28 1:32:54 59:15 3:00:10 Karen Ayers
227
25:14 1:36:45 56:01 3:00:55 Audrey Livingston
231
25:18 1:38:26 57:56 3:05:19 Kirsten Lawson
233
24:00 1:46:39 53:14 3:06:06 Ruki Sidhwa

9/10 Aug - London Triathlon

Sprint
750m / 21km / 5.2km

Pos / Age Group Swim Bike Run Time Name
52 / 1405 14:49 37:43 21:23 1:18:00 Marcel Garrad
72 / 1405 14:24 38:25 21:09 1:19:22 Selwyn Smith
116 / 706 17:07 44:14 25:16 1:32:43 Kirsten Lawson

Olympic - Westminster - Male sub-2:30
1500m / 38km / 9.8km

Winner - 1:59:44
178 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
18 23:38 1:02:37 37:25 2:07:34 Ross Calder
72 26:18 1:08:00 37:51 2:16:58 Mark Thomas
DNF         Richard Lewey

Olympic - Tower Bridge
1500m / 38.7km / 9.8km

Pos / Age Group Swim Bike Run Time Name
5 / 521
28:36 1:00:27 38:41 2:12:01 Keith Brewster
21 / 436
31:01 1:00:49 39:47 2:16:09 Rob Parry
18 / 100
25:05 1:06:43 40:55 2:17:25 Ben Hylton
15 / 195
27:31 1:07:48 42:57 2:22:50 Philip Wright
10 /181
28:35 1:09:26 44:03 2:27:10 Cathie Greasley
203 / 521
33:23 1:06:38 48:06 2:32:30 Scott Wise
147 /423
33:15 1:14:40 40:03 2:32:37 Geoff Dillon
35 / 181 28:01 1:19:25 45:16 2:38:14 Sheryl Clark
274 / 436
31:44 1:11:07 50:26 2:40:30 Rupert Cross
424 / 1052
34:26 1:17:27 43:58 2:42:32 Matt French
486 / 1052
32:54 1:16:12 48:11 2:44:51 Michael Hurst
54 /173
31:15 1:19:37 49:16 2:44:59 Rebecca Gibb
320 /423 36:12 1:11:12 53:54 2:51:33 Neil Roberts
672 / 1052 30:00 1:23:30 50:05 2:52.36 Tom Sawyer
707 / 1052
30:32 1:21:59 55:58 2:54:38 Jon Ireson
143 / 195
33:17 1:19:39 54:21 2:54:42 Bruce Ayers
61 / 83
32:20 1:26:11 51:44 3:01:18 Fintan Culwin
65 / 98
28:33 1:26:20 1:00:49 3:02:53 Tricia Keracher-Summerfield
34 / 38 41:57 1:26:42 1:03:59 3:21:52 Christine Blair
DNF         Mike Summerfield
DNF         Louise Wells
DNF         Kay Hylton

09 Aug - Norseman Extreme Triathlon
3.8km / 180km / 42.2 km

Winner - 11:08:10
171 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
128
1:42:34 7:59:14 7:06:45 17:11:45 Stacey Eccles