2008 Results - July

News | Club Championships | Club League | Race Reports |
Photo Gallery | Calendar | Results Index | Ironman - Roll of honour | London Marathon roll of honour

CPT in action

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

30 July - Dorney Mid-Week Triathlon
750m / 20k / 5k

Winner - 58:53
234 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
24   46:23 19:27 1:05:50 Keith Brewster

27 July - Thame Triathlon
400m / 11 miles / 5k

Winner - 54:22
132 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
8 06:34 32:48 20:31 59:53 Mark Thomas
(1st male vet)

26 July - Bedford Multisport Festival Off-Road Triathlon
400m /13km /5k

Winner - 1:11:12
30 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
1     20:54 1:11:12 Victor Thompson
16 08:19 52:20 26:44 1:27:23 Louise Alan-Smith

26 July - Tour of the Black Mountains
114 miles

Winner - 5:09:15
146 finishers

Pos Time Name
20 6:49:29 Carl Ferri

24 July - Club Aquathlon
500m / 3 laps of the field

Pos Swim Run Time Name
1
07:33 04:53 12:23 Greg Lewis
2 08:54 04:59 13:53 Rob Parry
3 08:47 05:25 14:12 Ewan McKay
4 08:04 05:54 13:58 Glyn Tully
5 08:16 05:59 14:15 Mitch Cooke
6 08:28 06:19 14:47 Brian Smith
7 08:50 05:57 14:47 Dan Norwood
8 08:55 06:06 15:01 Phil Taylor
9 08:58 06:47 15:45 Mike Sutherland
10 10:18 07:28 17:46 Fintan Culwin
11 08:44 09:11 17:55 John Petrides
12 11:15 06:57 18:12 Bruce Ayers
         
1 07:54 06:41 14:35 Cathie Greasley
2 08:20 06:25 14:45 Cheryl
3 08:22 07:48 16:10 Cathy Cooke
4 10:08 06:58 17:06 Karen Ayers
5 10:01 07:07 17:08 Audrey Livingston
6 10:00 07:30 17:30 Frances Greenall

20 July - Milton Keynes Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 1:51:06
483 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
63 19:24 1:12:51 38:52 2:11:10 Jon Gidlow
140 25:58 1:12:01 42:19 2:20:21 Richard Lewey
141 22:17 1:17:26 40:39 2:20:23 Noel Murphy

20 July - Police Championships 2008

Winner - 58:07
113 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
21 07:30 35:11 22:10 1:06:47 James Nellist

20 July - Barton Marina Triathlon
1500m / 40k / 10k

Winner - 2:01:59
59 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
41 32:41 1:21:07 47:51 2:43:10 Stacey Eccles

20 July - Northumberland Coastal Run
Approx 14 miles

Winner - 1:11:49
800 finishers

Pos Time Name
27 1:26:34   Dan McCormack

17 July - The Great City Race
3.5 miles

Winner - 14:18

Time Name
25:26 Angelique Hartigan

16 July - Tooting Bec Aquathlon
1000m swim / 4.5 miles run

Winner - 43.38
56 finishers

Pos Swim Run Time Name
3 16.27 29.23 45.50 Mark Thomas
(1st male vet)

13 July - Ironman Austria
3.8km / 180km / 42.195km

Winner - 8:06:11
2559 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
847
1:04:34 5:35:49 3:58:56 10:49:10 Jim Lucas
1071
1:04:32 5:25:58 4:26:13 11:10:27 Glyn Tully
1177
1:19:04 5:48:55 3:56:55 11:22:21 Ewan McKay
1250
1:13:53 5:42:13 4:16:30 11:30:13 Haydn Whitmore
1252
59:37 5:53:42 4:19:30 11:30:22 Brian Morris
1289
1:11:06 5:41:06 4:24:59 11:34:26 Mitch Cooke
1357
1:23:21 6:13:54 3:46:53 11:41:14 Alan Siu
1384
1:05:48 5:55:31 4:26:34 11:43:55 Suse Fairfax
1399
1:08:14 6:06:43 4:20:05 11:46:29 David Drury
1585
1:09:42 6:36:09 4:08:21 12:11:45 Emily Nellist
1602
1:05:28 5:56:05 4:56:49 12:13:27 Phil Taylor
1616
59:45 6:33:00 4:27:53 12:14:27 Lauren Whitmore
1644
1:16:16 5:47:13 5:03:37 12:19:14 Andy McRobbie
1845
1:06:39 6:02:30 5:22:55 12:46:50 Brian Smith
1928
1:02:58 6:50:28 4:51:26 13:01:14 Anna Jackson
1968
1:10:01 6:05:05 5:36:22 13:11:51 Nigel Bailey
2020
1:15:32 6:37:40 5:12:46 13:23:36 Stuart Westgate
2129
1:21:45 6:55:02 5:13:10 13:59:45 Fintan Culwin
2171
1:30:43 6:57:25 5:35:35 14:24:37 Peter Campion
2290
1:18:58 8:18:26 6:50:23 16:51:09 Theresa Hutchings
2559
1:20:46 8:15:10 6:57:26 16:58:14 John Petrides
DNF 1:29:07
6:55:46     Mark Christy

13 July - Steelman Triathlon
1300m / 40.8km / 10km

Winner - 1:59:30
456 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
71 22:43 1:07:21 46:25 2:18:39 Matt Lawrence
130 24:47 1:11:51 44:04 2:24:11 Selwyn Smith

13 July - Hillingdon Triathlon
600m / 6km / 25km

Winner - 1:11:57
87 finishers

Pos Swim Run Bike Time Name
9 10:16 23:41 41:14 1:15:11 Jon Horsman

12 July - The Little Beaver Triathlon
1500m / 40km / 10km

Winner - 2:06:06
115 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
110 37:49 1:41:20 55:05 3:14:15 Ruki Sidhwa

9 July - JP Morgan Chase Challenge
6k

Time Name
32:27 Angelique Hartigan

6 July - White Oak Triathlon
440m / 27k / 8k

Winner - 1:15:08
252 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
17 06:31 46:17 30:33 1:23:21 Greg Lewis
27 06:31 46:00 33:42 1:26:13 Matt Lawrence
81 08:43 51:30 35:31 1:35:44 Scott Wise
145 08:11 52:12 42:37 1:43:00 Karen Ayers
149 08:11 57:03 38:08 1:43:22 Rebecca Gibb
157 11:34 53:01 39:50 1:44:25 Steve Wells
179 07:08 55:05 46:26 1:48:39 Cathy Cooke
180 08:13 55:26 45:01 1:48:40 Frances Greenall
185 08:10 57:23 43:42 1:49:15 Jon Ireson
192 09:33 1:01:26 39:26 1:50:25 Ruki Sidhwa
206 08:36 1:00:57 43:18 1:52:51 Audrey Livingston
212 09:02 1:00:51 43:40 1:53:33 Julie Lawrence
219 09:34 1:04:22 43:14 1:57:10 Bruce Ayers

6 July - Hereford Triathlon
400m / 15k / 5k

Winner - 46:48
145 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
8 06:53 27:47 19:57 54:37 Paul Delicata

2 July - Tooting Bec Aquathlon
1000m swim / 4.5 miles run

Winner - 40:37
61 finishers

Pos Swim Run Time Name
3 15.06 27.31 42.37 Jon Horsman
(1st male vet)
22 17.22 33.32 50.54 Dan Norwood
24 17.05 34.11 51.16 David Drury
27 17.13 34.89 52.02 Mitch Cooke
37 19.56 35.62 55.18 Rebecca Gibb