2007 Results - May

News | Club Championships | Club League | Race Reports |
Photo Gallery | Calendar

2006 results

 

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

30 May - Tooting Aquathlon
1000 yards swim, 4.5 miles run
Male Winner - 44:59, Female Winner - 51:33
38 finishers

Pos Swim Run Time Name
14 15:04 36:29 51:33 Lauren Whitmore (1st female)
17 21:19 32:53 54:12 David Drury
24 20:59 37:02 58:01 Dave Crockwell
28 22:05 39:03 1:01:08 Faith Geraghty
32 26:05 38:47 1:04:52 Al Grice

28 May - Thames Turbo Sprint Triathlon
426m swim; 21km bike; 5km run
Winner - 1:01:09
233 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
44 08:24 40:15 23: 40 1:12:19 Noel Murphy

27 May - Crystal Palace Sprint Triathlon
750m swim; 20km bike; 5km run
Winner - 1:02:49
461 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
20       1:08:13 John Horsman
41       1:11:02 Greg Lewis
44       1:11:15 Victor Thompson
61       1:12:37 Jon Gidlow
79       1:14:21 Matt Lawrence
143       1:19:31 Emily Nellist
148       1:20:01 Andrea Sullivan
161       1:21:18 David Drury
167       1:21:29 Haydn Whitmore
180       1:22:24 Lauren Whitmore
194       1:23:16 Paul McCoy
204       1:24:04 Alan Siu
220       1:25:21 Gavin King
252       1:27:22 Cathie Greasley
266       1:28:10 Steve Wells
278       1:29:11 Scott Wise
317       1:32:05 Al Grice
336       1:33:38 Peter Duffy
337       1:33:56 Linda Pymont
338       1:34:03 Jo Clarke
358       1:36:02 Faith Geraghty
387       1:39:39 Audrey Livingston
421       1:44:44 Julie Traupe
431       1:48:31 Leah Culwin
433       1:50:13 John Newton
440       1:53:00 Neil Roberts
454       1:58:38 Camilla Martin

27 May - Woodhall Spa Sprint Triathlon
400m Swim - 24km Bike - 5km Run
Winner - 1:01:05
328 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
227 10:19 56:03 23:51 1:30:14 Scott Furley

20 May - Salisbury Fast Twitch Triathlon
400m swim, 18.54 miles bike, 4.01 miles run
Male winner - 1:17:48 | Female winner - 1:31:16
214 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
23 06:26 55:06 27:20 1:28:52 James Nellist
142 07:07 1:08:10 31:57 1:47:14 Emily Nellist

20 May - East Sussex Sprint Triathlon
400m Swim - 28km Bike - 5km Run
Male winner - 1:19:25 | Female winner - 1:23:28
65 male finishers | 23 female finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
37 08:13 1:04:52 22:05 1:35:10 Bernard Finerty
11 09:08 1:08:29 24:17 1:41:54 Berit Sund

20 May -ITU World Duathlon Champs – Gyor
Male age group 45-80
Winner - 1:43:12
50 finishers

Pos Run Bike Run Time Name
30 34:38 1:05:24 21:01 2:01:03 Ron Yee

20 May - Bupa Great Manchester 10km
Winner - 29:58

Pos Time Name
223 38:45 Daniel Dowdall

19 May - Ironman Lanzarote
3.8k Swim - 180k Bike - 42.2 Run
Male winner - 8:49:38 | Female winner - 9:58:41
960 finishers - 874 men | 86 women

Pos Swim Bike Run Time Name
52 1:16:21 7:25:57 4:49:38 13:54:12 Stacey Eccles

13 May - East Grinstead Sprint Triathlon
500m swim; 26km bike; 5km run
Club Championship race
Winner - 1:08:22
318 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
15 07:36 47:15 19:14 1:14:05 Jon Horsman
24 06:53 49:16 19:46 1:15:55 Greg Lewis
29 07:44 46:32 23:03 1:17:19 Matt Lawrence
37 08:05 50:00 20:27 1:18:32 Victor Thomson
45 07:14 51:23 21:33 1:20:10 Noel Murphy
46 07:04 51:31 21:47 1:20:22 Brian Morris
50 08:41 50:58 21:05 1:20:44 Andy Wilkinson
54 08:07 49:40 23:09 1:20:56 Greig Walker
55 09:26 51:04 20:29 1:20:59 Geoff Dillon
57 08:34 50:20 22:12 1:21:06 Andy McRobbie
74 09:09 53:47 20:01 1:22:57 Daniel Dowdall
90 08:25 52:08 23:55 1:24:29 Suse Fairfax
93 09:04 52:29 23:04 1:24:38 Neil Atherton
103 11:09 54:14 20:10 1:25:33 Ewan McKay
108 08:52 55:26 21:59 1:26:17 John Sullivan
113 09:29 53:01 24:15 1:26:45 Haydn Whitmore
116 07:57 53:54 25:04 1:26:55 Glyn Tully
123 07:41 55:38 24:00 1:27:20 Andrea Sullivan
124 07:50 54:55 24:35 1:27:21 Cathy Cooke
139 09:26 56:05 23:35 1:29:06 David Drury
147 11:30 53:11 25:08 1:29:49 Chris Hall
168 08:06 58:41 25:17 1:32:04 Louise Alan-Smith
178 12:09 55:02 26:26 1:33:38 Steve Wells
196 09:13 57:52 27:58 1:35:03 Charles Greenwood
199 09:26 59:25 26:35 1:35:26 Stuart Westgate
207 10:03 1:00:07 26:05 1:36:15 Karen Ayers
215 09:45 1:01:50 25:25 1:37:00 Mark Christy
227 10:14 1:02:55 24:39 1:37:47 Dave Crockwell
229 09:40 1:00:26 27:44 1:37:51 Ian Wheeler
240 10:19 1:04:19 24:17 1:38:55 Ruki Sidhwa
254 10:01 1:01:27 29:32 1:41:00 Frances Greenall
281 10:36 1:08:35 27:10 1:46:21 Audrey Livingston
282 10:42 1:09:37 26:12 1:46:31 Faith Geraghty
284 10:55 1:10:24 25:36 1:46:55 Fintan Culwin
286 10:15 1:07:59 29:27 1:47:41 Julie Traupe
288 12:26 1:09:36 26:26 1:48:28 Bruce Ayers
295 11:40 1:08:19 30:25 1:50:24 Lucy Ferman-Moore
301 09:32 1:09:40 33:58 1:53:09 John Petrides
DNF 07:57       Nick Driver
DNF 08:45       Mitch Cooke

13 May - Morden 6x6
600m swim / 6 mile run
Winner - 42:37
122 finishers

Pos Swim Run Time Name
52 11:57 40:41 52:38 Alan Siu
72 12:46 44:11 56:57 Gavin King

07 May - Tonbridge Sprint Triathlon
400m swim; 20km bike; 5km run
Winner - 1:03:14
255 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
3 07:18
43:17 18:07 1:08:42 Jon Horsman
14 07:46
45:08 18:49 1:11:43 Greg Lewis
23 08:11
43:39 21:16 1:13:06 Matt Lawrence
81 12:20
48:38 21:44 1:22:42 Haydn Whitmore
140 09:05
56:27 25:02 1:30:34 Lauren Whitmore
150 10:10
57:10 24:08 1:31:28 Mark Christy
204 10:48 1:03:34 27:07 1:41:29 Julie Traupe

07 May - Thames Turbo Sprint Triathlon
426m swim; 21km bike; 5km run
Winner - 56:46
343 finishers

Pos Swim Bike Run Time Name
28 08:50 36:37 21:14 1:06:41 James Nellist
228 11:31 46:24 25:58 1:23:53 Mike Summerfield
231 10:44 43:49 29:43 1:24:16 Tricia Keracher-Summerfield
254 09:56 51:21 25:25 1:26:42 Emily Nellist
287 11:13 48:32 30:44 1:30:29 Carole Jackson

07 May - San Fairy Ann CC 118K cyclosportive
Winner - 3.46.05
47 finishers

Pos Time Name
24 4.26.10 Phil Taylor
25 4.26.10 Glyn Tully
32 4.36.55 Richard Lewey

07 May - Ted Pepper 10k
Winner - 32:42
128 finishers

Pos Time Name
59 43:52 Neil Barnes
68 45:09 Andrea Sullivan
72 45:44 John Sullivan

05 May - Regent's Park 10k
Winner - 32:33
289 finishers

Pos Time Name
11 37:40 Ewan McKay