Useful triathlon related linksCrystal Palace Triathletes home pageThis link is no longer activeCrystal Palace Triathletes race resultsCrystal Palace Triathletes club kitCrystal Palace Triathletes training infoCrystal Palace Triathletes news and updatesWho to contact at Crystal Palace TriathletesCrystal Palace Triathletes membership information

2002 Club results

NB: These pages have now been archived. They are kept for information only and may contain broken links to pages that have since moved or no longer exist.

Cancun 2002 websiteSaturday 9th November - ITU World Championship Triathlon Cancun

Male 25-29, 102 finishers, Winner - 01:58:01
70 02:19:49 Victor Thompson

Female 40-44, 55 finishers, Winner - 02:12:40

34 02:40:13 Louise Alan-Smith 49 03:00:19 Debra Lawson

Male Clydesdale, 46 finishers, Winner - 02:11:07

43 03:14:07 John Petrides
View full results


Fairlands Valley Spartans websiteSunday 3rd November - Stevenage Half Marathon
511 Finishers - Winner - 01:14:50

446 02:07:38 Karen Ayers
Read my race report

Back to top


Human RacewebsiteSaturday 2nd November - Ballbuster
215 Finishers - Winner - 02:42:25

116 03:33:08 Stuart Westgate 203 04:16:03 Chris Reed
View full results

Back to top


Dublin Marathon websiteMonday 28th October - Dublin Marathon
6493 Finishers - Winner - 02:14:25

258 03:04:43 Neil Furze 973 03:34:14 Helen Perkins

Back to top


Stragglers websiteSunday 20th October - The Stragglers Cabbage Patch Ten 2002
1124 Finishers - Winner - 49:44

90 1:02:38 Alistair Young 362 1:13:59 Chris Heritage
183 1:07:30 Greg Lewis 367 1: 14:02 Chris Reed
View full results

Back to top


Sunday 13th October 2002 - Dulwich 10k
640 Finishers - Winner - Male 31:21; Female 34:25

22 37:00 Jim Lucas 401 53:41 Nigel Bailey
66 40:08 Victor Thompson 421 54:59 Karen Ayers
147 41:32 Greg Lewis 494 58:25 Steve Palmer
284 48:50 Louise Alan-Smith 505 58:56 Frances Greenall
389 53:03 Debra Lawson

Back to top


Sunday 29th September 2002 - Brighton Marina
102 Finishers - Winner - 1:36.41

21 1:56.06 Neil Atherton 63 2:08.01 Dean Thurlow
23 1:56.43 Noel Murphy DNF Steve Palmer

Back to top


Hedgehog Tri websiteSunday 15th September 2002 - Uckfield
182 Finishers - Winner - 01:01:02

21 01:09:26 Noel Murphy 130 01:24:20 Steve Palmer
54 01:13:46 Dean Thurlow 134 01:25:02 Karen Ayers
65 01:15:57 Greg Lewis 171 01:36:13 Ruki Sidhwa
80 01:17:25 Chris Reed
Read CPT race report

Back to top


CPT finishers 8th September 2002 Llanberis Half Ironman
1024 Finishers - Winner - 04:04:34 - Richard Jones | 04:23:46 - Annie Emmerson

410 05:25:48 Stuart Westgate 1008 07:11:31 John Petrides
583 05:37:42 Phil Taylor
     
380 05:23:07 Steve Bayliss 1017 07:45:02 Maria David
View photographs
Read CPT race report

Back to top


Sunday 8th September 2002 - Sevenoaks
234 Finishers - Winner - 01:17:28

24 01:31:43 Andy Evans 56 01:38:22 James Hanscomb
28 01:32:31 Neil Atherton 107 01:46:27 Paul Cavallo
46 01:36:15 Greg Lewis 122 01:48:37 Richard White

Amphibians 2 websiteSunday 1st September - Southwater Sprint Relay
114 Finishing Teams - Winner - 2:33:10

Team 1st leg Pos 2nd leg Pos 3rd leg Pos Overall Pos Cat Pos
C.P. Three Oh! 00:57:58 35 00:56:27 14 00:56:23 20 02:50:48 16 MS 12
Long in The Saddle 00:59:19 42 01:02:37 41 00:59:26 33 03:01:22 37 MS 24
Flat Cap Fury 01:00:32 51 01:02:56 42 01:04:22 62 03:07:50 48 MV 10
The Three Stooges 01:02:22 55 01:06:47 65 01:06:52 75 03:16:01 59 MV 13
The Crystal Palace 42'ers 01:08:53 94 01:11:24 82 01:06:23 72 03:26:40 80 MC 1
The Crystals 01:02:55 60 01:10:34 79 01:16:48 101 03:30:17 84 FS 3
Ruki's Rookies 01:03:58 67 01:24:16 115 01:22:14 106 03:50:28 104 FS 9
Roaring Fortys 01:27:40 118 01:14:17 94 01:19:44 103 04:01:41 112 FV 3
Back to top

Brighton International websiteSunday 1st September 2002 - Brighton International Triathlon
353 Finishers - Winner - 1:05:09

35 01:14:56 Stuart Westgate 150 01:23:26 David Westgate

Sunday 18th August - Cambridge
127 Finishers - Winner - 1:38:53 (swim not completed due to lightning)

14
 
1:51:04
 
DNF
Paul Bowyer
(incomplete swim)
Steve Palmer
        112 2:36:00 Peter Rissen

TVT websiteSunday 18th August - TVT Concorde Sprint
333 Finishers - Winner - 00:58:21

232 1:27:22 Karen Ayers 254 1:28:58 Cathy Green
View full results

Back to top


Sunday 11th August - Swanage
257 Finishers - Winner - 01:53:50

29 02:10:27 Jim Lucas 63 02:16:28 Andy Evans
87 02:21:12 Brian Morris 124 02:27:01 Greg Lewis
155 02:33:46 Phil Taylor 174 02:39:28 Chris Reed
? 02:23:18* Neil Atherton (*own time) DNF Victor Thompson
8 02:27:22 Susanna Hocking 19 02:35:35 Louise Alan-Smith
30 02:48:25 Carole Heritage ? 2:39:?? Debra Lawson (no time available)
View full results

Back to top


London Triathlon websiteSunday 11th August - London
1559 Finishers - Winner - 02:09:57

384 02:40:15 Stuart Westgate 771 2:53:24 Claire Dunton
1088 03:04:12 Bernard Finerty 1270 03:12:37 John Petrides
1432 03:26:44 Frances Greenall DNF Charles Greenwood

Sunday 28th July - Leybourne Lakes
106 Finishers - Winner - 2:08:55

14 2:22:25 Jim Lucas 62 2:40:29 Dean Thurlow
24 2:25:40 Andy Evans 89 2:58:23 Peter Rissen
36 2:29:01 Paul Bowyer

Hedgehog Tri websiteSunday 21st July - Heathfield
158 Finishers - Winner - 1:05:49

33 1:20:48 Greg Lewis

Back to top


Wednesday 17th July - Dulwich 1 mile race
Winner - 4:36

Phil Taylor 5:43
Mick Ward 5:48
Mary Roberts 7:09

Sunday 14th July - White Oak Triathlon - Club Champs Sprint Event
263 Finishers - Winner - 1:13:57

Pos Name Swim Bike Run Total
8 Jim Lucas 00:06:58 00:43:04 00:29:56 01:19:58
11 Victor Thompson 00:06:27 00:44:53 00:29:21 01:20:41
23 Paul Bowyer 00:06:49 00:45:21 00:32:59 01:25:09
24 Brian Morris 00:06:20 00:47:19 00:31:32 01:25:11
41 Noel Murphy 00:06:50 00:47:42 00:33:32 01:28:04
55 Dean Thurlow 00:07:47 00:47:42 00:33:45 01:29:14
56 Mick Brazil 00:08:18 00:48:40 00:32:16 01:29:14
57 Neil Atherton 00:08:02 00:46:56 00:34:19 01:29:17
66 Michael Ward 00:08:00 00:49:21 00:32:53 01:30:14
67 Greg Lewis 00:07:31 00:50:12 00:32:42 01:30:25
68 Chas Shoppee 00:07:36 00:47:24 00:35:26 01:30:26
76 Peter Walsh 00:07:09 00:51:41 00:32:38 01:31:28
77 Stuart Westgate 00:07:34 00:49:33 00:34:33 01:31:40
82 Gareth Davies 00:08:01 00:49:09 00:35:44 01:32:54
86 Louise Alan-Smith 00:07:05 00:48:52 00:37:51 01:33:48
104 Nigel Bailey 00:07:45 00:47:22 00:41:29 01:36:36
107 Steve Casserley 00:08:24 00:48:58 00:39:40 01:37:02
109 Charles Greenwood 00:08:10 00:50:42 00:38:16 01:37:08
130 Peter Rissen 00:07:48 00:55:29 00:37:33 01:40:50
136 Carole Heritage 00:07:59 00:50:01 00:43:27 01:41:27
165 Debra Lawson 00:08:02 00:54:36 00:42:12 01:44:50
188 John Petrides 00:08:31 00:53:36 00:46:56 01:49:03
190 Karen Ayers 00:08:26 00:54:31 00:46:16 01:49:13
222 Kate Potter 00:11:10 01:04:18 00:39:37 01:55:05
Jonathan Horsman 00:06:09 00:43:58 - - - -
View full results

Back to top


Ironman AustriaSunday 7th July - Ironman Austria
Winners -  men: 8:16:44, women: 8:51:22

Pos Name Swim/Pos Bike/Pos Run/Pos Total
697 Robin O'Neill 1:12:10/927 5:31:26/702 4:23:42/810 11:13:06
1044 Damian Brewer 1:07:40/671 5:26:32/628 5:28:38/1322 12:10:59
1446 Chris Reed 1:26:59/1421 7:24:20/1518 6:10:24/1428 15:20:01
Read Chris Reed's race report
View photos

Back to top


Sunday 7th July - Bournemouth
626 men/141 women Finishers - Winners -  men: 1:54:44, women: 2:12:53

Men
Pos Cat Pos Name Swim Bike Run Total
124 25 Victor Thompson 25:08:00 01:07:48 40:24:00 02:13:20
133 14 Jim Lucas 28:49:00 01:03:31 41:36:00 02:13:56
393 23 Noel Murphy 29:56:00 02:30:25
428 99 James Hanscomb 33:00:00 01:11:07 48:26:00 02:32:33
582 124 Charles Greenwood 37:33:00 01:20:17 55:02:00 02:52:52
606 96 John Petrides [C] 35:57:00 01:19:08 01:04:09 02:59:14
Women
71 6 Louise Alan-Smith 31:09:00 01:16:24 53:15:00 02:40:48
125 17 Debra Lawson 36:23:00 01:25:59 57:49:00 03:00:11
Back to top

CPT at WindsorSunday 16th June - Windsor
1078 Finishers - Winner 2:02:36

82 2:14:16 Victor Thompson 612 2:39:30 James Hanscomb
92 2:15:51 Jon Horsman 619 2:39:54 Louise Alan-Smith
187 2:21:40 Andy Evans 670 2:41:58 Dean Thurlow
399 2:30:34 Paul Bowyer 694 2:43:00 Chas Shoppee
457 2:32:49 Stuart Westgate 755 2:45:18 Richard White
464 2:33:09 Peter Walsh 801 2:47:49 Nigel Bailey
473 2:33:32 Noel Murphy 884 2:53:04 Charles Greenwood
490 2:34:14 Phil Taylor 953 2:58:19 Debra Lawson
523 2:36:06 Mick Ward 979 3:01:56 John Petrides
539 2:36:46 Neil Atherton 993 3:03:21 Steve Palmer
561 2:37:42 Mick Brazil 1004 3:05:27 Karen Ayers
View split times
View photographs

Back to top


Hedgehog Tri websiteSunday 9th June - Crowborough
119 Finishers - Winner 1:05:47

7 1:15:17 Jim Lucas
1st Veteran
31 1:23:36 Greg Lewis
22 1:22:45 Noel Murphy 70 1:33:25 Derek Chitty
2 min bike penalty

Sunday 9th June - Shropshire (National Age Group Championships)
450 Finishers - Winner 1:56:50

128 2:14:27 Victor Thompson 350 2:35:13 Louise Alan-Smith

Thames Turbo websiteTuesday 4th June - Thames Turbo Sprint
171 Finishers - Winner 56:44

124 1:23:51 Karen Ayers
Back to top

Sunday 2nd June - Hillingdon Sprint
67 Finishers - Winner 1:07:40

38 1:24:14 Phil Taylor 54 1:31:12 Richard White
44 1:26:43 Stuart Westgate

Sunday 19th May - East Grinstead Tri
264 Finishers - Winner 1:07:45

42 1:20:11 Andy Evans 129 1:31:08 Derek Chitty
67 1:23:58 Dean Thurlow 144 1:33:17 Steve Palmer
87 1:26:21 Mick Brazil 154 1:34:30 Steve Casserley

Human Race websiteSaturday 18th May - Eton Super Sprints
462 Finishers - Winner 52:12

292 1:12:31 Claire Dunton
438 1:26:49 Alex Wright
452 1:30:38 Liz Kalinaukas

Club La Santa websiteWednesday 15th May - Mini Try (Club La Santa)
50 Finishers - Winner 47:33 (2nd best time ever)

5 51:17 Damien Brewer 30 1:01:33 Mary
18 58:12 Phil Taylor 31 1:02:41 Neil Atherton
19 58:13 Mick Ward 49 1:19:29 Ruki
22 59:17 Alistair Young

Back to top


Sunday 12th May - Morden 6N6
Winner - Jon Horsman 45:08
600m swim - 9:18 | 6 mile run 35:50


Team Volcano websiteSaturday 11th May - Volcano International Tri
156 Finishers - Winner Christoph Mauch 1:59:31 & Jodie Swallow 2:08:43

163 2:46:51 Phil Taylor 227 3:07:29 Chris Reed
178 2:48:35 Diane Ridings 235 3:16:21 Paul Abnett

Frances runningMonday 6th May - Tonbridge Tri
268 Finishers - Winner 1:06:02

16 1:14:14 Jon Horsman 125 1:28:26 Louise Alan-Smith
20 1:15:22 Jim Lucas 161 1:31:55 Derek Chitty
32 1:17:01 Victor Thompson 162 1:31:56 Nigel Bailey
49 1:19:40 Andy Evans 168 1:32:55 Charles Greenwood
63 1:21:52 Dean Thurlow 186 1:36:53 Dave Thomas
73 1:22:51 James Hanscomb 194 1:38:50 Peter Rissen
95 1:24:44 Phil Cahill 195 1:38:58 Debra Lawson
97 1:25:13 Glyn Tully 207 1:41:32 John Petrides
99 1:25:18 Greg Lewis 224 1:44:21 Karen Ayers
110 1:26:45 Chas Shoppee 245 1:50:11 Frances Greenall
122 1:28:04 Mick Brazil
View photographs

Back to top


Wednesday 17th April - Blackheath Harriers Mid-Week Handicap
Phil Taylor 19:49


London Marathon websiteSunday 14th April - London Marathon
33,000 Finishers - Winner Khalid Khannouchi (USA) 2:05:38 | Paula Radcliffe (GBR) 2:18:56 (1st male Brit, Mark Steinle 2:09:17 PB - he told me it hurt!


3377 3:21:04 Kate Potter 9075 3:49:40 Phil Taylor
4274 3:26:43 Stuart Westgate 14908 4:12:19 Charles Greenwood
8021 3:45:27 Glyn Tully ? 4:31:?? Mary Roberts
8093 3:45:45 Chris Reed 30085 5:34:23 John Petrides

Back to top


Swimathon websiteSunday 24th March - Swimathon
Frances Greenall completed 5000m in 1:56:30


Paddock WoodSunday 24th March - Paddock Wood Half Marathon
1157 Finishers - Winner 1:07:46

145 1:29:36 Phil Taylor 667 1:52:13 Mary Roberts
292 1:37:02 Mick Ward 1029 2:14:29 Karen Ayers
349 1:38:49 Glyn Tully 1080 2:20:03 Steve Palmer
468 1:44:13 Charles Greenwood 1087 2:21:11 John Petrides
View photographs

Saturday 6th April - Dover Spring Aquathlon - 400m swim / 5 mile run
41 Finishers - Winner 35:04


31 50:11 Alex Wright

Back to top


 

Last updated: 22 November 2002
Comments, suggestions, feedback and contributions should be sent to the webmaster